Sezen Aksu

BİLGİ

Sanatçı Doğum Tarihi : 13/07/1954 (Yaş66)
Born In : Denizli
Occupation(s) : Besteci, Muzisyen
Etiketler : Pop
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Sezen Aksu Kimdir? Nerelidir? Biyografi

Sezen Aksu, 13 Temmuz 1954 Denizli doğumludur. Asıl adı Fatma Sezen Yıldırım’dır. Fakat sahne adı olarak Sezen Aksu adını kullanmakta ve bu isimle bilinmektedir. Sezen Aksu 1970’li yıllarda şarkılarıyla Türk pop müziğine farklı bir yön vermeyi başarmıştır. Sadece söylediği şarkılarla değil aynı zamanda da bestelediği şarkılarla da besteci kimliğini sıklıkla ortaya çıkarmıştır.

Türk müzik camiasında Minik Serçe lakabıyla bilinen Sezen Aksu’nun babası Rizeli, annesi ise Selanik göçmenidir. Denizli Sarayköy’de dünyaya gelen Aksu, 3 yaşındayken İzmir’e taşınmışlardır. Bu süreçten sonra eğitim hayatını da İzmir’de devam ettirmiştir. İzmir’de önce Kız Lisesi’ne giden Aksu, yükseköğretim için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni tercih etmiştir. Fakat eğitimini 2. sınıfta bırakarak, 1974 yılında ilk plağını çıkarmıştır.

1974 yılında çıkardığı ve ilk 45’liği olarak bilinen plağı Sezen Seley adıyla çıkartmıştır. Ayrıca bu yıllarda müzik hayatına atılan Sezen Aksu, plak çıkartmak için İstanbul’a taşınmıştır. Annesi Fen Bilgisi öğretmeni, babası ise matematik öğretmeni olan Aksu bir müzik yarışmasıyla müzik kariyerine başladı. 1970 yılında Hafta Sonu dergisinin yaptığı müzik yarışmasında 6. olan Aksu, bu yarışmadan sonra tamamen hayatını müziğe adadı. Toplamda hayatına 4 evlilik sığdıran Aksu, günümüze kadar 24 albüm yapmayı başarmıştır.

SANATÇI FOTOĞRAF

Sezen Aksu Sözleri

ŞARKI SÖZLERİ

REKLAM