Müslüm Gürses

BİLGİ

Sanatçı Doğum Tarihi : 07/05/1953 (Yaş67)
Born In : Şanlıurfa
Occupation(s) : Arabesk, Turk Halk Muzigi
Etiketler : Sarkici
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Müslüm Gürses Kimdir? Nerelidir? Biyografi, Hayatı ve Albümleri

Urfa’nın Türkiye’ye bahşettiği en iyi yorumculardan birisiydi Müslüm Gürses. Eserleri, şarkıları bir dönem sakıncalı muamelesi görse de ömrünün son dönemlerinde hakettiği itibarı geçte olsa gördü. Hüzünlü, acıklı ve dertli şarkılarının ardında aslında bir sebebi vardı. Müslüm Gürses tıpkı kitlesi gibi büyük acılar dramlar yaşamıştı, film gibi bir hikayesi vardı. Anne mezarda, baba cezaevinde bir hayatın kahramanıydı O.

Emine hanım ve Mehmet Bey’in ilk çocuğu Müslüm, yoksulluğun hüküm sürdüğü kerpiç bir evde dünyaya geldi. 1’i kız 2 kardeşi vardı. 3 yaşına geldiğinde ailesi ekmek parası için Adana’ya göç etti. Okul hayatı ilkokulu bitirmesiyle beraber sona erdi. Çocuk yaşta terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı. Müslüm 14 yaşında, 1965 yılında bir çay bahçesinde şarkı söylemeye başladı. 2 yıl sonrada orada düzenlenen ses yarışmasına katılmak istedi. Bir çok ünlünün yaşadığı gibi Müslüm’ün babası onun hayallerinin peşinden gitmesine karşı çıktı. Ama hayallerinden vazgeçmeyen Müslüm bit pazarından bir elbise alarak hazırlandı. Yarışmadan önceki gecede uyuduğu sırada babası saçlarını kesti. Müslümü durdurmayan bu hali onun yarışmaya katılarak 1. olmasıyla sonuçlandı. Yarışmayı kazanmasıyla Müslüm Akbaş çevresinde onu popüler yapmıştı. Hem çay bahçesinde şarkı söylüyor hem de terzide çıraklık yapıyordu. Hayatının fırsatı ise gazinonun assolistinin rahatsızlanmasıyla önüne çıktı. Arkadaşının vasıtasıyla yerini Müslüm Akbaş almıştı. O gece eline aldığı mikrofon 40 yıl elinden düşmeyecekti. Halk evlerine giden Müslüm Akbaş, Çukurova radyosunda sanatçı oldu. Ve soyadı bu günlerde değişti. Her hafta radyoda canlı türküler söyledi. 1968 yılından sonra ilk plakları çıktı. Annesini toprağa verdi. Daha da kötüsü katili öz babasıydı. O günden sonra annesini değil babasını da kaybetti Müslüm. Cezaevine giren babası ile bir daha görüşmedi. Olayla ilgili konuşmadı. Basın mensuplarına hiç röportaj vermedi. Kardeşi Ahmet’in köy meydanında vurulmasının ardından köyüne de küstü ve bir daha dönmedi. Babasının yıllar sonra cezaevinden çıkmasından sonra onu bir türlü affetmedi sadece maddi yardımlarda bulundu. 2010 yılında 75 yaşında babası vefat etti. Almanya turnesinde bunu öğrenen Müslüm Gürses son görevi için apar topar memlekete dönerek babasını toprağa verdi. Aile dramları ile büyük acılar yaşayan Müslüm Gürses, askerden sonra kendisini iyice şarkılara verdi. Anadolu turnelerine başladı. O günlerde Tarsus Adana yolunda şoförün uyuya kalmasıyla beraber büyük bir kaza geçirdi. Araç paramparça olurken şoför hayatını kaybetti. Öldü diye morga kaldırılan Müslüm Gürses ise gözünü açmasıyla beraber tesadüfen sağ olduğu anlaşıldı. Ameliyata alınır ve beynine koruyucu bir plaka takılır. Hayatta kalmayı başaran sanatçı ameliyat masasında çok şey bırakmıştı. Artık eskisi gibi olmayacaktı. Koku duyusunu kaybedecek, az işiticek ve konuşması aksayacaktı. Bitmek bilmeyen baş ağrıları da bunların cabasıydı. Hayatını daha dikkatli yaşamak zorunda kalacaktı. Çünkü alacağı bir darbe ile kör olabilir hatta ölebilirdi. Ölümün kıyısından dönen Müslüm Gürses hayatın cilvesi olacak ki onu güçlendirdi. Rekor kıran plaklardan sonra İsyankar filmi ile kendisi sinemaya adım attı. Toplamda 38 filmi geride bıraktı. Aşk hayatını Muhterem Nur ile açtı. 1986 yılında evlenen ikili ölene kadar beraberdiler.

Kendilerine zarar veren hayranları nedeniyle çok tartışılan Müslüm Gürses’in hayatı acılar içinde sürmekteydi. Konserlerinde inanılmaz olaylar oluyor, Bursa’da ise bir hayranı tarafından bıçaklanıyordu. Sanat hayatı boyunca 15 milyondan fazla albüm sattı. 2000’li yıllardan itibaren eski kitlesini eski şarkıları ile geride bıraktı. Şiirler, pop şarkılar ile yeniden yolunu çizdi. Sanat hayatı boyunca kimse ile kavga etmeyen, medyada malzeme olmayan Müslüm Gürses bunu son yıllarda da devam ettirdi. Ekranlarda sürekli görünmeye başlayan Müslüm Baba şakacı, neşeli kişiliğini her fırsatta gösterdi. Bypass ameliyatı için girdiği hastaneden bir türlü çıkamadı. Sevenleri onu günlerce hastane önünde mutlu bir haber gelmesi ümidiyle bekledi. 4 ay hastanede kaldıktan sonra 4 Mart 2013 tarihinde vefat etti. 60 yaşında hayata veda eden Müslüm Gürses gerideyse daha nice seneler yaşayacak şarkılarıyla bir efsane bıraktı.

Sizler için Müslüm Gürses’in hayatı boyunca söylemiş olduğu şarkılar, Müslüm Gürses Şarkı Sözleri, Albümleri, Klipleri için bu sayfayı takip ediniz.

SANATÇI FOTOĞRAF

ALBÜMLER